CURS DE TEORIE MUZICALA - Scoala de Muzica Armonia
CURS DE TEORIE MUZICALA

 

Cursul de teorie muzicala reprezinta modalitatea de a intelege muzica la un nivel mai profund. Elevii isi dobandesc abilitati precum dezvoltarea auzului si ritmului muzical.

Fie ca te pregatesti pentru un exemen sau din simpla curiozitate si pasiune, cursul Scolii de Muzica Armonia iti completeaza cunostitele necesare aprofundarii conceptelor ce stau la baza teoriei muzicale. Studierea in practica se va face pe claviatura pianului sau pe instrumentul personal al studentului.

La acest curs veti studia:

  • Invatarea notelor si simbolurilor muzicale
  • Invatarea termenilor muzicali
  • Exercitii de auz muzical
  • Intonarea solfegiilor
  • Scrierea dupa dictare
  • Studierea intervalelor
  • Studierea tonalitatilor Majore si minore
  • Studierea gamelor
  • Invatarea elementelor de forme muzicale si armonie

Cursul dureaza 50 de minute si va vom pune la dispozitie tot materialul didactic necesar. Veti avea nevoie doar de un caiet de muzica si dorinta de a invata. Cursul este dedicat atat copiilor cu varsta de peste 7 ani, cat si adultilor.

Daca prin cele prezentate mai sus v-am facut curiosi, va asteptam cu drag in sediul nostru sa luati parte la cursul de teorie muzicala.